"Rzeka Krutynia"

Szlak kajakowy Krutyni to jeden z markowych produktów regionu. Uznawany jest za jeden z najpiękniejszych nizinnych szlaków kajakowych w Europie. Łączna jego długość to ponad 100 kilometrów, a czas płynięcia 7-10 dni. Na całym odcinku szlaku ciekawa fauna i flora, dzięki czemu Krutynia jest tak licznie odwiedzana przez turystów.

 W dużej części szlak przebiega przez Puszczę Piską, a począwszy od jeziora Mokre przez Mazurski Park Krajobrazowy z jego licznymi rezerwatami: ”Piłaki”, „Czaplisko-Ławny Lasek”, „Królewska Sosna”, „Krutynia”, „Zakręt”, „Krutynia Dolna”, „Pierwos”, „Strzałowo” i pobliskim rezerwacie „Jezioro Nidzkie”, a walory krajobrazu i wartości kulturowe podlegają ochronie w Mazurskim Parku Krajobrazowym. 

Szlak kajakowy Krutyni jest zaliczany do szlaków łatwych i mało uciążliwych, dobrze zorganizowany począwszy od Sorkwit, aż do ujścia do Jeziora Bełdany. Na całej trasie dobrze rozwinięta infrastruktura turystyczna w zróżnicowanym standardzie. Krutynia nazywana jest także „Królową mazurskich rzek”. Szlak kajakowy rzeki Krutyni przemierzał Melchior Wańkowicz w latach 30-tych XX w. i opisał w swojej słynnej powieści „Na tropach Smętka”. Jednak najtrafniej uroki tej rzeki potrafił streścić w dwóch zdaniach działacz i pisarz mazurski Karol Małłek mówiąc, że jest „Mazurskim Gangesem”, a więc rzeką o cechach mistycznych oraz, że „kto nie widział Krutyni, ten nie widział Mazur”.

 Szlakiem Krutyni płynął w latach 50-70 - tych Karol Wojtyła - Papież Jan Paweł II.

Proponowane trasy:

Wariant A: trasa 1 dniowa
Trasa: Krutyń – Ukta, alternatywnie Ukta - Iznota
długość trasy: 14,5 km– 15,0 km, czas płynięcia 4-5 godzin

Wariant B: 4 dniowy
Trasa: Babięta – Spychowo- Zgon- Krutyń - Ukta – Nowy Most
długość trasy: 56,8 km

Wariant C: 7- 8 dniowy
Trasa: Sorkwity – Bieńki – Babięta- Spychowo- Zgon- Krutyń – Ukta – Nowy Most – Wierzba (alternatywnie Iznota)
długość trasy: 101,0 km – 98,0 km

Inne warianty:
Trasa: Ukta- Nowy Most (6 km)
Trasa: Nowy Most- Kamień (9 km)
Trasa: Kamień- Ruciane-Nida (12,5 km)

Co warto zobaczyć:

  • Rezerwaty Przyrody: Królewskiej Sosny, Czapli Siwej, Pływających wysp, Rezerwat Zakręt
  • Klasztor Starowierów w Wojnowie
  • Cerkiew Prawosławna w Wojnowie
  • Kościół w Sorkwitach
  • Obraz z XVI wieku „Opłakiwanie Chrystusa” w kościele w Ukcie włoskiego malarza Girolamo Muziano
  • Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie
  • Muzeum Chaty Podcieniowej w Kadzidłowie
  • Osada Galindów w Iznocie
  • Stacja Badawcza PAN w Popielnie

 

 

"Pętla Mazur"

Szlak dla wytrawnych wodniaków, poszukujących przestrzeni i posiadających kajaki o dobrych warunkach nautycznych przystosowanych do turystyki kajakowej na odkrytych wodach. Szlak wymaga od nas przygotowania kondycyjnego i sprzętowego. Warto też zaopatrzyć się w GPS.

"Rzeka Nidka"

Szlak kajakowy nie należy do najłatwiejszych i trzeba przygotować się na pewne utrudnienia. Na przepłynięcie rzeki Nidki należy przeznaczyć około 4-5 godzin. Szlak szczegółowo opisany podzielony jest na 3 etapy.

"Rzeka Wilkus"

Rzeka Wilkus to pierwotne połączenie Jeziora Roś z Jeziorem Śniardwy. Jest to szlak łatwy, ciekawy krajobrazowo i bardzo zróżnicowany. Proponujemy wariant dłuższy - dwudniowy, podczas którego zaobserwować można polujące bieliki. Nierzadko spotkać tu można czaple białe i siwe. 

"Rzeka Krutynia"

Szlak kajakowy Krutyni to jeden z markowych produktów regionu. Uznawany jest za jeden z najpiękniejszych nizinnych szlaków kajakowych w Europie. Łączna jego długość to ponad 100 kilometrów, a czas płynięcia 7-10 dni. Na całym odcinku szlaku ciekawa fauna i flora, dzięki czemu Krutynia jest tak licznie odwiedzana przez turystów.

Szlak im. Michała Kajki

Szlak kajakowy im. Michała Kajki znanego mazurskiego poety i cieśli ludowego, to oferta dla osób preferujących bliski kontakt z przyrodą, poszukujących spokoju, refleksji i ucieczki od cywilizacji. Spływ rozpoczyna się w miejscowości Zdedy w gminie Biała Piska, a kończy w Okartowie nad jeziorem Śniardwy.

"Rzeka Pisa"

 Rzeka Pisa liczy 81 kilometrów i należy do najbardziej meandrujących rzek Europy. Początek swój bierze w wodach jeziora Roś, natomiast bieg swój kończy w Nowogrodzie, gdzie wpada do Narwi. W początkowej fazie rzeka przepływa przez Puszczę Piską (do 20 km), natomiast w dalszym biegu przepływa przez Równinę Kurpiowską.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem