Zapraszamy do korzystania z oferty edukacyjnej Nadleśnictwa Maskulińskie.

Nadleśnictwo posiada Ośrodek Edukacji Leśnej, cztery ścieżki przyrodnicze i Zielony Punkt Kontrolny do rowerowej jazdy na orientację. Pracownicy Nadleśnictwa Maskulińskie, po wcześniejszym uzgodnieniu prowadzą zajęcia edukacyjne na ścieżkach dydaktycznych, w Ośrodku Edukacji Leśnej "Wojciechówka", w Wyłuszczarni Nasion w Rucianem-Nidzie, a także w szkołach.

Obiekty edukacyjne:

Ośrodek Edukacji Leśnej „Wojciechówka", znajduje się na terenie zabytkowej Wyłuszczarni nasion im. Zdzisława Borońskiego w Rucianem-Nidzie. W ośrodku jest sala konferencyjna na 120 osób, wyposażona w sprzęt multimedialny i nagłośnienie oraz kuchnia. W „Wojciechówce" zgromadzono zbiory entomologiczne owadów Puszczy Piskiej, tablice z chronionymi gatunkami zwierząt, roślin i grzybów, bogaty zbiór filmów o tematyce przyrodniczej, a także zbiór siekier i innych dawnych narzędzi używanych przy pracy w lesie. W bezpośrednim sąsiedztwie Ośrodka Edukacji Leśnej „Wojciechówka" znajduje jeszcze jeden obiekt edukacyjny - mini Ogródek Dendrologiczny. Tu, z myślą o najmłodszych odbiorcach edukacji przyrodniczej, wyeksponowano gatunki drzew i krzewów rosnące na terenie Puszczy Piskiej. W Ogródku Dendrologicznym znajduje się również Wiata Edukacyjna, gdzie na świeżym powietrzu można uczyć się rozpoznawania pospolitych drzew i krzewów leśnych.

Ścieżki dydaktyczne Nadleśnictwa Maskulińskie:

1. Ścieżka dydaktyczna „Wokół Jeziora Chudek" bierze początek na terenie Wyłuszczarni nasion w Rucianem-Nidzie i przebiega wokół zarastającego jeziora Chudek. Długość ścieżki wynosi 1,6 km, czas przejścia około 1 godz.

2. Ścieżka dydaktyczna „Ruciański Las-Szlakiem starych dębów" - rozpoczyna się przy „Dębach Królewskich", naprzeciwko Wyłuszczarni Nasion w Rucianem-Nidzie i składa się z dwóch pętli 1 km i 2,5 km.

3. Ścieżka dydaktyczna "Śladami Gałczyńskiego" zlokalizowana na terenie rezerwatu krajobrazowego „Jezioro Nidzkie" i w jego bezpośrednim sąsiedztwie, nieopodal Leśniczówki Pranie - muzeum K. I. Gałczyńskiego.

4. Ścieżka dydaktyczna „Kadzidłowski Las" jest położona w Kadzidłowie, niedaleko miejscowości Ukta, w gminie Ruciane-Nida, w bezpośrednim sąsiedztwie Parku Dzikich Zwierząt. Ścieżka prowadzi przez różnorodne pod względem przyrodniczym siedliska oraz obiekty o charakterze kulturowym. Długość trasy wynosi ok. 1,5 km, czas przejścia około 40 min.

Zajęcia prowadzone są bezpłatnie.

Szczegółowe informacje dotyczące turystyki i edukacji Nadleśnictwa Maskulińskie na stronie www.maskulinskie.bialystok.lasy.gov.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem