Ciekawe miejsca i historie


Ponad 2 kilometry od wsi Pogobie Średnie na skraju lasu znajduje się obelisk odsłonięty w 1927 roku i upamiętniający tragiczne wydarzenie jakie miało miejsce w czerwcu 1919 roku.

Dokładnie 7 czerwca strażnik leśny Gunter Borse wracając do domu po pracy został zamordowany przez dwóch braci Kratz z Pogobia Średniego. Przyczyn zbrodni możemy dopatrywać się w tym, że w owych czasach na pograniczu Prus z Polską panowała bieda, a przemyt, kradzieże i kłusownictwo były na porządku dziennym. Człowiek jakim był Gunter Borse, pracowity, rozważny, obowiązkowy był postrzegany jako zagrożenie dla panującego "nieładu", co dla ludności korzystającej z dóbr natury w sposób mało legalny mogło stanowić wystarczający pretekst do popełnienia zbrodni.
Do obelisku dotrzemy podążając drogą szutrową w stronę Mostu Jana w Dziadowie. Po przebyciu około 1,8 kilometra trafimy na znaki wskazujące właściwy kierunek, a po kolejnych 600 metrach znajdziemy się u celu. Obelisk stoi z południowej strony niewielkiego zagajnika zaś samo miejsce w pełni oddaje klimat wydarzeń, które się tu rozegrały blisko 100 lat temu.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem