Wieści z Puszczy

Zabezpieczenie przed transportem fot. M. KwiatkowskaW sobotę 7. marca, w godzinach wieczornych, pracownicy Służby Mazurskiego Parku Krajobrazowego otrzymali zgłoszenie z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kętrzynie o trwających poszukiwaniach rannego bielika, prowadzonych w okolicy miejscowości Owczarnia. Strażacy zostali poinstruowani telefonicznie, w jaki sposób obchodzić się ze zwierzęciem, w przypadku jego odnalezienia.

Z uwagi na zapadający zmrok akcję przerwano i wznowiono następnego dnia. O odnalezieniu drapieżnika bezzwłocznie zostali poinformowani pracownicy Parku. Rannym drapieżnikiem okazał się dorosły bielik. Osłabiony ptak został przetransportowany przez pracowników Parku do Krutyni i umieszczony w wolnej wolierze w Ośrodku Okresowej Rehabilitacji Bocianów, gdzie został poddany obserwacji. Osłabienie bielika mogło być, i wydaje się to najbardziej prawdopodobne, efektem walk na granicy rewirów lęgowych. Wskazują na to rany na szponach ptaka.


Z uwagi na charakter Ośrodka Okresowej Rehabilitacji Bocianów bielik nie mógł pozostać w Krutyni i trafił do Ośrodka Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych w Dąbrówce Wielkiej koło Olsztyna.

Bielik (Haliaeetus albicilla) jest największym ptakiem szponiastym północnej Europy. Rozpiętość skrzydeł dorosłego ptaka może wynieść do około 220 cm u samców i do około 240 cm u samic. Osobniki tego gatunku osiągają dojrzałość płciową w wieku 5-6 lat. Całkowitemu wybieleniu ulegają wówczas pióra na ogonie, zaś po około 8-10 latach stopniowemu wybieleniu ulegają również pióra na głowie i szyi.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem